Każdy artysta posiada dowolność jeśli chodzi o sprzedaż dzieł. Obrazy czy rzeźby twórcy mogą sprzedawać samodzielnie, na przykład w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu cały zysk ze sprzedaży dzieła trafia wprost do kieszeni twórcy. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Jeśli artysta nie zdobył jeszcze wystarczającej sieci potencjalnych klientów czy po prostu obawia się sprzedawać dzieła na własną rękę warto wziąć pod uwagę możliwość sprzedaży dzieła poprzez dom aukcyjny. Jakie są warunki i jak wygląda procedura sprzedaży dzieła przez dom aukcyjny?…
Dom aukcyjny – czyli co?
Aukcja, licytacja, dom aukcyjny – te słowa w pierwszej kolejności przywołują na myśl portale pośredniczące w sprzedaży przez internet. Analizując temat domów aukcyjny odłóżmy na bok te skojarzenia.
Dom aukcyjny możemy skojarzyć sobie z komisem. To miejsce w którym z jednej strony faktycznie dzieła sprzedawane są poprzez licytacje. Z drugiej strony natomiast kupujący mogą zapoznać się z prezentowanymi utworami jeszcze przed oficjalnymi licytacjami. Niektóre domy aukcyjne przewidują także możliwość zakupu konkretnych dzieł poza aukcją. Wszystko zależy od tego jakie warunki sprzedaży określa sam dom aukcyjny, a także jakie zapisy umowne wiążą dom aukcyjnym z twórcą danego dzieła sztuki.
Jakie są warunki sprzedaży dzieła przez dom aukcyjny?
Pamiętaj, warunki współpracy mogą zostać ustalane indywidualnie! Jak wspomnieliśmy wyżej – każdy dom aukcyjny ma swoje zasady. Aukcje również mogą różnić się ze sobą pod względem ich organizacji.
Prawo reguluje aukcję jako odrębną formę sprzedaży. Brak jest jednak przepisów odnoszących się konkretnie do aukcji dzieł sztuki prowadzonych przez domy aukcyjne. Wobec braku takich przepisów warunki przeprowadzania czy udziału w aukcji reguluje indywidualnie dom aukcyjny. Najcześciej procedura samej licytacji określona jest w regulaminie licytacji.
Co do warunków dotyczących samych twórców dzieł sztuki, które mają iść „pod młotek”, sytuacja ma się podobnie. Warunki współpracy między artystą a domem aukcyjnym należy ustalić indywidualnie. Może zdarzyć się, że dany dom aukcyjny od lat posługuje się jedną umową zawieraną z każdym artystą i nie zgadza się na jakiekolwiek zmiany. Nie jest to oczywiście prawem zabronione, bowiem treść umowy strony kształtują zgodnie ze swoją wolą. Warto w takiej sytuacji spróbować negocjować warunki umowy. Być może okaże się, że ten zrobi dla nas wyjątek.
Kiedy już zdecydujesz się wystawić swoje dzieło na licytację prowadzoną przez dom aukcyjny pamiętaj aby zawrzeć umowę pisemną. Nie zdziw się, kiedy dom aukcyjny przekaże Ci do podpisu umowę komisu. Domy aukcyjne działają właśnie tak jak komisy, zatem taka umowa będzie jak najbardziej zgodna z prawem.
Sprzedaż dzieła sztuki przez dom aukcyjny – czy to się opłaca?
Sprzedając dzieło sztuki poprzez licytację nie musisz się obawiać, że ktoś wylicytuje Twoje dzieło za rażąco niską kwotę. Licytacja bowiem zaczyna się zawsze od ceny wywoławczej.
Oczywiście, zdarza się, że cena wywoławcza danego dzieła sztuki wynosi np. 1 zł. Zdarza się to najczęściej podczas prowadzenia licytacji charytatywnych.
Jeśli mowa jednak o licytacjach prowadzonych przez domy aukcyjnej ustalenie godnej kwoty wywoławczej powinno być standardem. Oczywiście warto już w chwili rozpoczęcia współpracy z domem aukcyjnym określić minimalną cenę za jaką godzimy się aby dzieło zostało sprzedane.
UWAGA! Jeśli artysta określi minimalną cenę za jaką godzi się aby dzieło zostało sprzedane, a dom aukcyjny sprzeda je za cenę niższą twórcy będzie przysługiwał zwrot różnicy ceny.
Cena wywoławcza, czyli minimalna cena za jaką nabywca będzie mógł kupić dane dzieło sztuki pełni istotną rolę tym bardziej, że finalna cena dzieła nie oznacza kwoty, którą otrzyma twórca. Dom aukcyjny, w ramach wystawienia dzieła, przeprowadzenia licytacji i koordynacji samej sprzedaży również otrzymuje wynagrodzenie. Zwykle jest to określona część kwoty uzyskanej z licytacji. Tę kwestię również warto poruszyć przekazując swoje dzieło do domu aukcyjnego.
Istnieją domy aukcyjne, które po przeprowadzonej z sukcesem licytacji odliczają aż 50% finalnej ceny dzieła. To jaki procent od ceny dzieła otrzyma dom aukcyjny można regulować na różne sposoby. Procent od sprzedaży dzieła nie musi być stały. Można określić tak zwane „widełki” wskazujące jaki procent ceny dzieła dom aukcyjny może pobrać w zależności od finalnej kwoty należnej za zakup utworu.
Masz pytania odnośnie współpracy z domem aukcyjnym? Chcesz porozmawiać o sprzedaży dzieł? SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ!
Odpowiem na wszelkie pytania.