Prowadząc własną działalność gospodarczą lub działalność nierejestrowaną musimy określić czy i w jakim wymiarze będziemy płacić podatek VAT. Stawki VAT różnią się w zależności od wykonywanie działalności. Najbardziej powszechnie znana stawka VAT 23% nie dotyczy każdego rodzaju działalności. Przy odpowiedniej treści deklaracji artysta może opłacać VAT w niższym wymiarze. W niektórych sytuacjach artysta może nawet zwolnić się z obowiązku opłacania podatku VAT. Jak to zrobić? Od czego zależy wysokość stawki VAT?
Czy artyści muszą płacić VAT?
Usługi objęte są podstawową stawką VAT 23%. W tym miejscu podkreślę, że podana stawka obowiązuje co do zasady. Jak to z zasadami bywa od wskazanej zasady wyróżniamy wiele wyjątków. Stawki VAT różnią się od siebie. Mogą wynosić 5%, 8% czy 23%. Wszystko zależy od rodzaju świadczonych usług lub sprzedawanych dóbr.
W przypadku artystów sprzedających swoje dzieła może obowiązywać stawka VAT określona w ustawie. W przypadku spełnienia określonych wymagań może okazać się, że artysta w ogóle nie będzie musiał doliczać VAT-u do cen swoich dzieł. Kiedy tak się stanie? Wyjaśniamy poniżej!
VAT dla artystów – jaka stawka obowiązuje w przypadku sprzedaży dzieła?
Omawiając kwestię sprzedaży dzieła należy pamiętać o pewnej istotnej kwestii. Artysta sprzedając dzieło dokonuje specyficznej transakcji. Nie tylko przenosi własności do utworu jako rzeczy w kontekście fizycznej, ale również przenosi prawa autorskie do dzieła. Konkretnie mowa tutaj o autorskich prawach majątkowych. Ich przeniesienie upoważnia nabywcę do dalszego korzystania z dzieła, również do jego sprzedaży, czy pobierania korzyści z jego wystawiania w galeriach sztuki czy podczas różnego typu eventów.
Ta specyficzna forma sprzedaży, zgodnie z przepisami podatkowymi, objęta została stawką VAT w wysokości 8%. Wobec tego artysta sprzedający swój obraz, czy rzeźbę zobowiązany będzie powiększyć pierwotnie określoną cenę dzieła o 8%.
Co istotne, podatek VAT bezpośrednio nie obciąża bezpośrednio artysty, tylko klienta. Gdyby nie VAT klient mógłby nabywać rzeczy lub usługi za kwoty znacznie niższe. Nie ulega wątpliwości, że zrezygnowanie z podatku VAT może sprawić, że cena oferowanych dzieł może stać się dużo bardziej atrakcyjna. Czy jednak istnieje możliwość uniknięcia obowiązku doliczania podatku VAT do ceny oferowanych utworów?
Zwolnienie artysty z VAT – czy to możliwe?
Przepisy podatkowe określają jakie usługi objęte są daną stawką VAT. Warto jednak pamiętać, że fakt objęcia naszej działalności określonym przepisem nie oznacza, że w każdym wypadku będziemy zobowiązani do opłacania określonego podatku. Innymi słowy – istnieją sytuacji kiedy podatnik może zostać zwolniony z obowiązku opłacania podatku VAT.
Kiedy można skorzystać ze zwolnienia?
Zgodnie z ustawą zwolnieni z obowiązku opłacania podatku VAT są przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła łącznie 200 000,00 zł.
Jeżeli zatem łączna wartość kwot otrzymanych ze sprzedaży dzieł artysty nie przekroczyła 200 000,00 zł zostanie on zwolniony z obowiązku opłacania podatku VAT.
Prawa autorskie niepodlegające sprzedaży.
Sprzedając własnoręcznie wykonany obraz, rzeźbę czy inny utwór warto pamiętać, że sprzedaż nie obejmuje praw autorskich.osobistych artysty. Sprzedaży podlegają jedynie autorskie prawa majątkowe, umożliwiające choćby dalszą sprzedaż dzieła, bądź pobierania korzyści z jej posiadania.
Autorskie prawa osobiste nie są zbywalne. Nie można ich dziedziczyć. Są trwale i bezpośrednio połączone z osobą twórcy. Nie są ograniczone w czasie. To ze względu na autorskie prawa osobiste istnieje obowiązek oznaczania osoby twórcy w przypadku prezentowania jego dzieła, nawet jeśli autor zmarł kilkadziesiąt lat wstecz.
Skoro sprzedaż autorskich praw osobistych nie jest możliwa, nie jest również możliwe jej opodatkowanie.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące sprzedaży dzieł lub prowadzenia działalności gospodarczej – skontaktuj się ze mną.
Chcesz wiedzieć więcej?
Odwiedź nasze inne artykuły.